Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Czy można przygotować dziecko na wizytę w gabinecie stomatologicznym?

Przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie dentysty czy ortodonty powinno rozpocząć się przed pojawieniem się konieczności leczenia zębów.
Sprawdzonym pomysłem jest zabieranie dziecka na własne wizyty kontrolne w klinice stomatologicznej a następnie na wizyty, w trakcie których dziecko zacznie siadać na fotelu dentystycznym i z ciekawości samo podda się badaniu.
Wizyta u dentysty bez podejmowania leczenia umożliwia dziecku poznanie miejsca i ludzi bez kojarzenia z negatywnymi doznaniami takimi jak:

  • ból zęba,
  • ból podczas usuwania ubytków,
  • strach przed podaniem znieczulenia.

Wizyta w gabinecie dentystycznym bez podejmowania leczenia powala dziecku:

  • ocenić gabinet stomatologiczny jako bezpieczne miejsce,
  • zwiększa pewność siebie u dziecka,
  • buduje zaufanie do lekarza i personelu kliniki.

Dobrym pomysłem jest również pokazanie dziecku, że wizyta u dentysty skutkuje jakąś nagrodą oraz pozytywnymi emocjami ze strony rodzica.

Jak powinien zachować się rodzic zabierając dziecko na wizytę u dentysty?

Emocje rodziców bardzo silnie udzielają się dziecku. Jako rodzice jesteśmy wzorem do naśladowania dla naszych pociech. Stres rodziców związany z wizytą dziecka w gabinecie stomatologicznym ma bezpośrednie przełożenie na zachowanie dziecka.
W trakcie wizyty u dentysty rodzic musi wykazać się cierpliwością, empatią oraz opanowaniem.
Okazywanie przez rodzica negatywnych emocji w trakcie wizyty z dzieckiem u dentysty powoduje, że dziecko zaczyna czuć się zagrożone, zaczyna bronić się, zaciskać zęby i uniemożliwia przeprowadzenie badania.
Rolą rodziców w trakcie wizyty w klinice stomatologicznej jest wspieranie dziecka. Pozytywne nastawienie do sytuacji związanej z wizytą dziecka u dentysty jest kluczem do sukcesu.
Zmuszenie dziecka do poddania się badaniu lub usuwaniu ubytków najprawdopodobniej doprowadzi do trwałego zniechęcenia dziecka i spowoduje zapamiętanie wyłącznie złych doświadczeń.

Dentysta dla dziecka.

Stomatolodzy posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi bardzo często stosują podejście behawioralne. Mały pacjent stopniowo przyswaja sobie doznania związane z przeprowadzeniem badania przez stomatologa lub ortodontę. Bardzo często stosowane są zachęty w postaci drobiazgów lub pochwał.

Jeżeli chcesz żeby twoje dziecko polubiło dentystę lub ortodontę…

Pozwól dziecku poznać i zapamiętać miejsce i ludzi pozostawiając pozytywne skojarzenia.
Chwal i nagradzaj grzeczne zachowanie w gabinecie stomatologicznym, nawet jeżeli wizyta ograniczyła się wyłącznie do tego, że dziecko pozwoliło obejrzeć zęby dentyście.
Wspieraj dziecko w trakcie badania i leczenia zębów chwaląc za wytrwałość, nie sugeruj że nie będzie bolało – utracone zaufanie bardzo ciężko odbudować.