Czy dziecko z zębami mlecznymi powinno nosić aparat ortodontyczny?

Czy dziecko z zębami mlecznymi powinno nosić aparat ortodontyczny?

Idąc z dzieckiem w wieku przedszkolnym do stomatologa często słyszymy, że na wizytę u ortodonty jest za wcześnie, że nie ma sensu póki nie urosły stałe zęby. Prawda jest inna, gdyż ortodonta może dużo pomóc przy leczeniu logopedycznym.

aparat ortodontyczny dla dziecka onedent
Logopedia zajmuje się leczeniem wad wymowy, które często są skutkiem wad zgryzu. Wady zgryzu zaburzają takie czynności jak : wymowa, oddychanie, połykanie czy żucie. Ich leczeniem zajmuje się ortodonta, który w przypadku nasilonych wad zgryzu stosuje aparat ortodontyczny. Połączenie leczenia logopedycznego z leczeniem ortodontycznym pozwala na dużo szybsze i skuteczniejsze pozbycie się problemów takich jak  oddychanie przez usta, hipotonia mięśnia okrężnego ust, nieprawidłowa wymowa głosek i tłoczenie języka między zębami podczas połykania.

Małe dzieci przechodzą w przedszkolu przesiewowe badania logopedyczne, ale mało kto uświadamia rodziców, że może być potrzebna również wizyta u ortodonty. To, że dziecko jest małe wcale nie oznacza, że  nie będzie chciało nosić aparatu, przecież aparat ortodontyczny też może być atrakcyjny dla dziecka. Aparat ortodontyczny może być wykonany z materiału w ulubionym kolorze dziecka lub nawet wielokolorowy, pudełko na aparat ortodontyczny również może mieć ulubiony kolor i interesujący kształt. Dziecko zaciekawione przedmiotem i stopniowo przyzwyczajane do niego z pewnością zaskoczy niejednego rodzica i dentystę.