Podtlenek azotu

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego dziecka jest pierwsza wizyta u dentysty. Jej przebieg i emocje, które w tym czasie będą towarzyszyły dziecku ukształtują przyszły wzorzec zachowań małego Pacjenta w trakcie leczenia stomatologicznego. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe wdrażanie dziecka w realia gabinetu poprzez wizyty adaptacyjne i stosowanie zabiegów profilaktycznych. Dzięki nim dziecko stopniowo oswaja się z wyglądem gabinetu, narzędzi, sprzętu stomatologicznego, poznaje personel- lekarzy, asystentki i recepcjonistki i nabiera do nich zaufania. Delikatnie wdrażane łagodne procedury profilaktyczne przyzwyczajają dziecko do przeprowadzania zabiegów w obszarze jamy ustnej.
W praktyce dentystycznej zdarzają się jednak i takie sytuacje, w których do stomatologa trafia po raz pierwszy mały Pacjent z zębami już wymagającymi leczenia. Strach i towarzyszący mu stres, potęgowany przez ból chorych zębów, w istotny sposób wpływają na przebieg całej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Bardzo duży poziom stresu u dziecka uniemożliwia niekiedy podjęcie skutecznego działania przez dentystę. Taka sytuacja jest trudna zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Aby zapewnić komfort bezstresowego i bezbolesnego leczenia zębów u małych Pacjentów proponujemy rodzicom podanie dziecku podczas zabiegu gazu rozweselającego, będącego mieszaniną czystego tlenu i podtlenku azotu. Ta metoda, określana sedacją wziewną, polega na podaniu bezwonnego gazu, za pomocą maseczki o owocowym zapachu zakładanej na nos.
Odczuwa się wtedy bardzo przyjemne oszołomienie. Przyjemność przebywania w tym stanie powoduje to, że nie odczuwa się strachu ani lęku.
Uspokojenie gazem rozweselającym jest bezpieczne i nieszkodliwe. Z powodzeniem można stosować tę metodę u dzieci od 4. roku życia. Podtlenek uspokaja dziecko i wykazuje delikatne działanie znieczulające, co ułatwia wykonanie koniecznych zabiegów. Podczas trwania procedury cały czas jest utrzymywany kontakt z dzieckiem, co jest bardzo istotne z punktu bezpieczeństwa zabiegu.

Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, chętnie wykonuje polecenia lekarza. Zmniejsza się odczucie lęku związanego z wizytą. Po zaprzestaniu podawania podtlenku, pacjent bardzo szybko wraca do stanu świadomości, jak po krótkiej drzemce.

Dodatkowym efektem działania gazu rozweselającego jest amnezja i halucynacje. Wystąpienie tych zjawisk jest bardzo korzystne. Dzieci po prostu nie pamiętają co się działo podczas leczenia, Wyobrażają sobie, jak podczas snu, że jeżdżą na karuzeli, pływają statkiem lub latają samolotem, czy rakietą. W efekcie nie pojawia lęk przed kolejna wizytą. Dla dzieci leczonych z użyciem podtlenku azotu zabiegi stomatologiczne kojarzą się z przyjemnymi emocjami.
Z czasem potrzeba stosowania podtlenku mija. Dzieci, które nie mają nieprzyjemnych wspomnień związanych z leczeniem zębów wyrastają na opanowanych pacjentów, bezstresowo podchodzących do kolejnych wizyt.
Nie są konieczne specjalne przygotowania małego pacjenta do sedacji. Poza wstrzymaniem się od spożywania posiłków na 3-4 godziny przed zabiegiem, istotne jest, aby dziecko miało drożny nos, przez który będzie mogło oddychać. Gaz rozweselający przestaje całkowicie działać już po kilku minutach od zakończenia zabiegu.
Sedacja wziewna jest doskonałą metodą leczenia u dzieci, dla których wizyta u stomatologa wiąże się z dużym stresem.